Alt indhold
Tip redaktionen

Flygtningesag er diplomatisk svendestykke

Vietnam

De nordkoreanske flygtninge på vej ind i ambassaden i Hanoi 24. september.

De nordkoreanske flygtninge har forladt den danske ambassade i Vietnam, og er på vej mod asyl i Sydkorea. Men det har ikke været nemt at finde en løsning, vurderer ekspert.

BEIJING: De ni nordkoreanere, der i næsten en måned har boet på den danske ambassade i Hanoi, forlod tirsdag morgen den vietnamesiske hovedstad og er nu på vej mod Sydkorea.
 
Det siger en anonym vietnamesisk diplomat til nyhedsbureauet AFP. Udenrigsministeriet har bekræftet oplysningen til Ritzau.
 
Gruppen bestod blandt andet af en 19-årig kvinde, hvis mor tidligere var flygtet med hendes søn til Sydkorea, en 42-årig læge og hans hustru samt en mor og hendes 13-årige datter.
 
Det har den sydkoreanske aktivist Kim Sang-Hun fra International Network of North Korean Human Rights Activists tidligere oplyst.
 
Sammen med to andre NGO’er hjalp de gruppen med at komme frem til den danske ambassade, som de gik ind på den 24. september. Her har de boet i et blåt telt på ambassadens grund, mens der blev forhandlet om en diplomatisk løsning for de uindbudte gæster.
 
Den blev fundet tirsdag morgen. Her steg de ni personer ombord på et fly, der efter en mellemlanding i Singapore bringer dem videre til Sydkoreas hovedstad Seoul.
 
Og det er ikke tilfældigt, at det skete netop i dag. Kort efter flyet med nordkoreanerne var lettet fra lufthavnen, landede der et andet fly med den Sydkoreanske præsident Lee Myung-bak, der nu er på sit første officielle besøg i Vietnam.
 
Hvis der ikke var blevet fundet en løsning for de ni flygtninge, kunne det have udviklet sig til et diplomatisk problem mellem Vietnam og Sydkorea.
 
Ligesom Nordkorea er Vietnam et kommunistisk land, og de to lande har tætte forbindelser. Regeringen i Hanoi vil derfor ikke fornærme Nordkorea.
 
Men Vietnam er et langt mere åbent land, der får stadig tættere økonomiske og politiske forbindelser med omverdenen og demokratiske lande som Sydkorea.
 
»Der har helt sikkert ligget et stort diplomatisk arbejde bag det her, og det har ikke været nemt at finde en løsning,« siger Leonid Petrov, der er lektor i nordkoranske forhold på University of Sydney.
 
»Ved at lade flygtningene rejse ud af landet, sender Vietnam et signal til Sydkorea om, at de er ansvarlige. Samtidig sender de også en besked til Nordkorea om, at de lægger langt mere vægt på menneskerettigheder end politiske signaler,« siger Leonid Petrov.


annonce

Opretter forbindelse til Facebook...
Connect to Facebook
(Henter status...)

Hvad tænker du om historien?

Del oplevelsen med dine venner via din Facebook-status:


Send artiklen til Facebook side

Del "" på Facebook.

Følg Berlingske Tidende på Twitter

 

Lars Løkke Rasmussen

Analyse: Løkkes skæbnetime nærmer sig

22:30| POLITIKLøkke har indset, at udarbejder han ikke en realistisk plan, som reducerer den store gæld, vil han svigte sin vigtigste opgave og stå med minimale chancer for at vinde næste valg. Læs mere

Guldbrandsen

DR-journalist hjalp Guldbrandsen

22:30| DANMARKDR-ansat har udleveret en båndet optagelse til filminstruktør Guldbrandsen, der i dag er blevet anmeldt til politiet for injurier af Søren Gades pressechef, Jacob Winther. Læs mere


Kirkeasyl nedlægger sig selv

Kirkeasyl nedlægger sig selv

21:06| KØBENHAVNKirkeasyl, der blev kendt for sin kontante støtte til de afviste irakiske asylansøgere i Brorsons Kirke på Nørrebro, nedlægger sig selv. Læs mere


Taleban-leder

Taleban melder berygtet leder dræbt

21:20| VERDENTre Taleban-kilder oplyser til CNN, at terrororganisationens leder i Pakistan, Hakimullah Mehsud, blev dræbt i amerikansk angreb. Læs mere


pix-tilbudsavis-biz

Tilbudsavisen trodser tidens trend

21:04| BUSINESS.DK Glem Facebook, bannerannoncer og viralkampagner. Den klassiske tilbudsavis fortsætter væksten og sætter ny rekord. Læs mere


Religiøse angriber Italiens ambassade i Iran

17:16| VERDEN"Død over Berlusconi" råbte en større gruppe religiøse militsmedlemmer, da de angreb Italiens ambassade i Iran. Læs mere


Sygdom

Nu skal indvandrere være sunde

17:13| DANMARKEt nyt forskningscenter på Københavns Universitet skal være med til at forbedre sundhedsindsatsen for flygtninge og indvandrere i Danmark. Læs mere

anonnce

Millionsvindel på Aarhus Universitet

20:13 |  DANMARK En forskningschef ved Aarhus Universitet er forsvundet, og politiet er i færd med at undersøge påstået svindel for millioner. Læs mere


b

Nyt spisehus på Christianshavn

19:14 |  AOK.DK Knap har pizzarestauranten Bottega lukket for serveringen, før et nyt italiensk spisested slår dørene op på adressen på Christianshavn. Læs mere


Foto: Claus Fisker

Web-tv: Martin igen på græs i AGF

20:11 |  SPORTEN.DK Martin Jørgensen trænede for første gang i 13 år på Fredensvangs græstæppe. Læs mere


MGP Melodi Grand Prix 2010

Grand Prix-vindersang er genbrug

17:48 |  KULTUR Vindersangen i weekendens Melodi Grand Prix blev sidste år erklæret for dårlig til deltagelse i både Sverige og Danmark. Læs mere

Løkke slukkede en kraftig ildebrand, men der er stadig gløder


Reddet efter 4 uger i ruinerne


Jacksons læge i retten

På business lige nu