Alt indhold
Tip redaktionen

Prognose: Indvandrer-kriminalitet vi stige voldsomt

Der bliver voldsomt mange flere unge kriminelle med indvandrerbaggrund i de kommende tyve år. Og det er én af de væsentligste grunde til, at der skal flere politifolk på gaden. Det viser Visionsudvalgets prognoser for fremtidens politi.

Antallet af unge, kriminelle indvandrere stiger så meget de næste tyve år, at det alene øger behovet for flere betjente på gaderne. Det fremgår af en prognose fra Visionsudvalgets rapport om fremtidens politi, som blev lagt frem i onsdags.

Formanden for Visionsudvalget Erik Bonnerup kalder prognosen for et alarmsignal til politikere og myndigheder om, at kursen må ændres betragteligt: »Det bliver én af de vigtigste udfordringer for politiets arbejde. Ganske vist bliver der færre unge, men flere unge med en etnisk baggrund, som fører til større og mere alvorlig kriminalitet.«

Årsagen er dramatiske ændringer i befolkningssammensætningen.

Danskerne bliver markant ældre i de næste 20 år og vil dermed automatisk blive mindre tilbøjelige til at begå kriminalitet.

Men lige præcis gruppen af efterkommere af indvandrere i alderen 16-24 år bliver mere end tredoblet. Og det er gruppen af unge med rødder i Mellemøsten, Østeuropa og Asien, som har en markant højere kriminalitetshyppighed end gennemsnittet.

Alene denne gruppe tegner sig for en stigning i ungdomskriminaliteten på mellem 15 og 20 procent over de næste tyve år, viser tallene fra Danmarks Statistik og Rigspolitiet. Kriminaliteten blandt etnisk danske unge vil derimod falde.

Dyre for samfundet
De unge efterkommere begår langt hyppigere vold og røverier, hvilket ikke bare er alvorlige forbrydelser, men de er også meget dyre for samfundet i afledte omkostninger.

Da disse unge har en kraftig øget tilbøjelighed til ikke at ville tilstå de forhold, som de bliver anholdt for, nødvendiggør det, at deres sager ofte må køre ved domstolene som domsmandssager. Det betyder indkaldelse af domsmænd, vidner og politifolk, som skal i vidneskranken, hvilket gør dem meget dyrere end tilståelsessagerne.

Politimester Ole Scharf fra Helsingør siger, at politiet allerede i dag bruger kolossalt mange ressourcer på denne gruppe af unge. »De har alle de faktorer, der skal til for at blive kriminelle - dårlig social baggrund, ingen forældrestøtte, intet job og i den dur. Det er desværre i høj grad en afledet effekt at en integration, som ikke har virket,« siger han.

Koster politiet ressourcer
I dag bruger Helsingør Politi - som andre politikredse - mange mandetimer på at mandsopdække de unge kriminelle efterkommere og på at bringe dem i job med videre.

Ifølge politimester Ole Scharf bliver politiet også nødt til at fortsætte den indsats i fremtiden, selv om Visionsudvalget mener, at det er kommunernes og ikke politiets arbejde. Politiet i Helsingør har således fulgt en gruppe på 10 unge fra Kokkedal, og det er lykkedes at få to af dem i arbejde.

»Vores folk har jo den direkte kontakt til dem på gaden. Vi ved, hvem vi skal holde øje med. Det er et stort arbejde at placere dem på den rette hylde, men jeg mener, at vi har noget at tilbyde,« siger Ole Scharf.

annonce

Opretter forbindelse til Facebook...
Connect to Facebook
(Henter status...)

Hvad tænker du om historien?

Del oplevelsen med dine venner via din Facebook-status:


Send artiklen til Facebook side

Del "" på Facebook.

Følg Berlingske Tidende på Twitter

 

Udenrigspolitisk Nævn

Løkke vil se den "rygende pistol" i læksag

16:39| POLITIKLækagesagen er en "belastning for alle", mener statsministeren, som nu kræver at få beviserne lagt på bordet. Læs mere

Sygdom

Nu skal flygtninge og indvandrere være sunde

17:13| DANMARKEt nyt forskningscenter på Københavns Universitet skal være med til at forbedre sundhedsindsatsen for flygtninge og indvandrere i Danmark. Læs mere


Erhvervsledere støtter Løkkes familieprioritering

pix-løkke-alm

17:24| BUSINESS.DK At Lars Løkke Rasmussen (V) på det seneste har valgt at holde både barns første sygedag og vinterferie uden for sæson, får ikke det danske erhvervsliv til at finde den store kritik frem. Læs mere


guld

Lækoptagelse stammer fra DR

14:34| POLITIKDen omdiskuterede lydoptagelse i lækagen-sagen om danske jægersoldaters udsendelse til Irak stammer fra en medarbejder hos DR, oplyser stationen. Læs mere


Off piste

Italien vil fængsle lavine-bøller

16:27| VERDENOff-pistere risikerer fængselsstraf, hvis de udløser dødbringende laviner. Læs mere



To er anholdt for knivangreb på banegård

16:19| DANMARKEfter et voldsomt overfald på banegården i Fredericia er en mand nu fængslet, mens en anden er anholdt. Læs mere

anonnce

Foto: Claus Bjørn Larsen

Palm advarer Super-Brian: For farligt

17:30 |  SPORTEN.DK Boksepromotor Hans Henrik Palm mener, at Brian Nielsen bør holde sig fra at bokse mod Evander Holyfield. Læs mere


BM INDLAND

Elever i 3. klasse skal lave projektopgaver

16:58 |  DANMARK Fremover bør elever helt ned til 3. klasse arbejde med en stor projektopgave, mener Skolerådet. Læs mere


Foto: Action Images

Gazza anholdt igen igen

16:52 |  SPORTEN.DK Den tidligere engelske fodboldstjerne Paul Gascoigne er blevet smidt bag lås og slå to gange på to døgn. Læs mere


Brian Nielsen

»Manden er jo invalid«

15:45 |  SPORTEN.DK Mogens Palle synes, det er helt vanvittigt, hvis Brian Nielsen gør comeback. Læs mere

Løkke slukkede en kraftig ildebrand, men der er stadig gløder


Reddet efter 4 uger i ruinerne


Jacksons læge i retten

På business lige nu