»Kendte« sikre på valg til EU

Arkivfoto: Claus Fisker
En række kendte politikere fra Folketinget som Morten Messerschmidt, Bendt Bendtsen og Jens Rohde er sikre på at blive valgt ind i Europa-Parlamentet, viser Gallup-måling. Socialdemokraterne er stadig største parti. JuniBevægelsen ryger ud.
Det er »gadedrengene« i dansk politik, der står til de store gevinster ved det kommende valg til Europa-Parlamentet, viser en meningsmåling gennemført af Gallup for Berlingske Tidende.
Politikere med slagkraftige meninger fra det danske mediebillede som Morten Messerschmidt fra Dansk Folkeparti og Jens Rohde fra Venstre ser ud til at score pænt sammen med Socialistisk Folkeparti.
Socialdemokraterne kan ikke gentage succesen fra sidste valg til Europa-Parlamentet i 2004, da tidligere statsminister Poul Nyrup Rasmussen fik 408.000 personlige stemmer og sikrede fem mandater til Socialdemokraterne i det europæiske parlament. Men hans afløser som spidskandidat, Dan Jørgensen, ser alligevel ud til at sikre Socialdemokraternes position som det største parti med 21 procent foran Venstres 17. Det vil give tre til fire socialdemokratiske mandater i parlamentet. »Det bekræfter billedet fra tidligere målinger af, at vi står til at blive det største parti,« siger Dan Jørgensen. »Vi har koncentreret os om de to store emner på dagsordenen; finanskrisen og klimapolitik, der interesserer vælgerne,« siger han.
Vinderne er SF og DF
Valgets vindere bliver Socialistisk Folkeparti og Dansk Folkeparti, der begge står til at få to mandater mod deres nuværende ene. Til gengæld fortsætter tendensen fra sidste valg, hvor de gamle EU-skeptiske bevægelser gik kraftigt tilbage. JuniBevægelsen står til at ryge ud med kun sølle to procent af stemmerne i Gallup-målingen, efter at Jens-Peter Bonde har valgt ikke at genopstille. Folkebevægelsen mod EU ser derimod ud til at blive i Europa-Parlamentet med sit nuværende medlem, Søren Søndergaard.
Ifølge Gallup-målingen overvejer 80 procent af de adspurgte at stemme til valget den 7. Juni. Men en så høj stemme-procent er næppe tænkelig. I 2004 lå valgdeltagelsen på kun 47 procent. Med forbehold for denne betydelige usikkerhed samt under hensyntagen til, at flere partier indgår i valgforbund, bliver fordelingen af de 13 mandater i Europa-Parlamentet ifølge Gallup-målingen som følger: Socialdemokraterne (3-4), Venstre (3), SF (2), Dansk Folkeparti (2), de Konservative (1), Folkebevægelsen mod EU (1), mens de Radikale sidder på vippen med det sidste mandat, som vil gå til dem eller Socialdemokraterne.
Nye stemmeslugere
Gallup har også spurgt til de personlige stemmetal, og her står det klart, at det er politikere kendt fra hjemlig politik og mediebilledet, der slår igennem. Morten Messerschmidt står således til at få over 90 procent af de personlige stemmer for Dansk Folkeparti lige som Venstres Rohde scorer pænt. Tidligere vicestatsminister Bendt Bendtsen ser derimod ikke ud til at kunne trække de Konservative op på to mandater, selv om han får mange personlige stemmer.
»Det er for tidligt at spå om valgets resultat,« siger Venstres spidskandidat Jens Rohde. »Det er klart, at person- spørgsmål kommer til at spille en afgørende rolle i valgkampen. Det så vi jo sidste gang, hvor Poul Nyrup fik flere stemmer end Venstres kandidater til sammen.«
Tilsammen peger Gallup-målingen på, at danskerne er begyndt at stemme til europaparlamentsvalget på linje med, hvad de stemmer ved valg til Folketinget. Nej- bevægelserne er på retur, og der er politisk balance i målingen mellem højre og venstre lige som i de nuværende Gallup-målinger til Folketinget.
Og så ser det sort ud for Liberal Alliance. Partiet får ikke en eneste stemme blandt de 1.044 adspurgte i Gallup-undersøgelsen.
annonce
Opretter forbindelse til Facebook...
Del artiklen via din Facebook status
(Henter status...)
Hvad tænker du om historien?
Del oplevelsen med dine venner via din Facebook-status:
Mere fra Politik
Seneste nyt
Mest læste
På Berlingske.dk lige nu
- Regering igen stemt ned i hormonsag (21:34)
- Taleban melder berygtet leder dræbt (21:20)
- Kirkeasyl nedlægger sig selv (21:06)
- Obama: Iran er på vej mod atomvåben (20:50)
- Mand dømt for at sejle svane ihjel (20:38)
- Millionersvindel på Aarhus Universitet (20:13)
- Præsident fjerner rival og udskriver valg (19:53)
- Gades pressechef pudser politiet på Guldbrandsen (19:26)
- Fire år for hjemmerøveri i Glostrup (19:06)
- Tysk regering dømt for at svigte fattige (18:57)
- Chauffør får krisehjælp efter dødsulykke (18:31)
- Italiens ambassade i Iran forsøgt angrebet (18:01)
- Grand Prix-vindersang er genbrug (17:48)
- Religiøse angriber Italiens ambassade i Iran (17:16)
- Grand Prix-vindersang er genbrug (17:48)
- Se her hvor studenterhuen trykker (06.02.10)
- Millionersvindel på Aarhus Universitet (20:13)
- Er dit hus for dyrt? Så bare skrid (11:06)
- Gades pressechef pudser politiet på Guldbrandsen (19:26)
- Connie løfter sløret for økonomien (08:28)
- Chauffør får krisehjælp efter dødsulykke (18:31)
- Saltspreder bakker over kvinde i Næstved (01:10)
- Kulden bare fortsætter og fortsætter (08:28)
- Danmarks mest forhadte bygning rives ned (10:47)
HVAD LÆSER ANDRE LIGE NU?
På business lige nu
- Slagterigigant truer med slagterilukninger (18:06)
- Ny krig om server-processorer (17:28)
- Vestas kurshopper inden regnskab (17:23)
- 130.000 takker nej til mobiltelefoner for at slippe for multimedieskat (17:01)
- USA-aktier:Bred fremgang med Caterpillar i front (16:37)
- Statsministeren gav topchefer pep-talk (15:58)
- Henrik Ørholst, marketingchef, PA Consulting Group (15:32)
- Stephen Bruyant-Langer, senior client partner, Korn/Ferry International: (15:30)
- Jørgen Kimø, direktør, Agdrup (15:27)
- Aktier: Smal fremgang i nervøs handel (15:26)
- Nu nærmer 18-årig blogger sig millionen (13:30)
- Danske CPR-numre flyder på nettet (11.10.07)
- Erhvervsledere støtter Løkkes familieprioritering (15:23)
- Slagterigigant truer med slagterilukninger (18:06)
- Gældsbombe truer Danmark (06.02.10)
- Ny krig om server-processorer (17:28)
- Politiet vender det blinde øje til i Getmore-sag (15:07)
- 130.000 takker nej til mobiltelefoner for at slippe for multimedieskat (17:01)
- Vestas kurshopper inden regnskab (17:23)
- Norwegian raser over varslet SAS-emission (14:57)
- Dårlig ledelse er skyld i stress (24.11.09)
- Dansk velstand trues (24.11.09)
- Virksomheder skal overvåge mobilopkald (24.11.09)
- Her er de 10 bedste arbejdspladser (24.11.09)
- Leo Pharma vil være global (24.11.09)
- Politisag mod hele topledelsen i den krakkede EBH Bank (24.11.09)
- Skæbnetime for fiberdrømmene (24.11.09)
- Eksplosion i regnskabsfusk (24.11.09)
- Ejendomskæmpe truet af konkurs efter lånerod (24.11.09)
- Hemmeligheden bag Saxo Bank (24.11.09)
På AOK lige nu
- Disse boliger stiger i pris (I går)
- 130.000 flygter fra multimedieskatten (07:25)
- Ti sydspanske feriehuse under en million (16.09.09)
- Hvad siger din bil om dig? (30.11.09)
- Selvangivelsen kan ændres nu (10:01)
- BMWs femmer er tæt på perfekt (07:08)
- Danica Pension vil afsløre alt (I går)
- Så billige er svenske feriehuse (13.08.09)
- Krise? Her er 25 spareråd (19.01.09)
- Så meget taber du på din bil (22.01.10)
- Selvangivelsen kan ændres nu (10:01)
- Betal for navne på skattesvindlere (09:15)
- Toyota tilbagekalder endnu en model (08:19)
- 130.000 flygter fra multimedieskatten (07:25)
- BMWs femmer er tæt på perfekt (07:08)
- Danica Pension vil afsløre alt (I går)
- Godnatlæsning for investorer: Årsregnskaber! (I går)
- Aktierne er færdige med opturen (I går)
- Boligoptimisme giver frygt for ny boble (I går)
- Astra savner X-Faktor (I går)
PRØV AVISEN hver dag i en måned for kun 25 kr.




































